MAZ Akü

UPS Aküsü Neden Şişer?

UPS jel akü şişmesi çok yaygındır ve UPS sistemini çalıştırırken veya depolarken dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Bu şişmenin birkaç nedeni vardır. Bunların başında yüksek sıcaklık veya hatalı bir hücre neden olarak gelebilir. Bir UPS aküsü sistemini depolarken, herhangi bir erken arızayı önlemek için temiz, kuru, sıcaklık kontrollü bir ortamda olması gerekir. Bunun nedeni, yüksek sıcaklıklar ve nem elektrolitin genişlemesine neden olabilir ve bu da pilin şişmesine neden olabilir.

Buna ek olarak, yüksek voltajda depolanması da pilin şişmesine neden olabilir. Şişmenin bir başka nedeni de hatalı bir hücredir. Bu, pil yaşlandıkça ve artık şarj tutmadığından belirli bir süre sonra ortaya çıkabilir. Arızalı hücreler, aküdeki elektrolitin düzensiz dağılımına neden olabilir ve bu da şişmesine neden olabilir.

Üretim Hatası

Bazı durumlarda, jel aküler üretim hatası veya kontrol devresindeki kısa devre nedeniyle şişebilir. Bu tür bir şişlik kalıcı olacak ve çok zayıf bir batarya ile sonuçlanacaktır. UPS sisteminiz şişiyorsa, yapılacak en iyi şey sorunun nedenini belirlemek ve uygun düzeltici önlemleri almak için bir uzmana danışmaktır. Bazı durumlarda, pilin tamamen değiştirilmesi gerekebilir, diğer durumlarda ise çalışma sıcaklığına göre daha yakından izlenmesi gerekebilir.

UPS Aküsü Kullanımı

UPS aküleri veya Kesintisiz Güç Kaynağı aküleri, elektrik için günlük yedekleme sistemlerinde sıklıkla kullanılır. Elektrik kesintisi sırasında, hala bir elektrik kaynağı olduğundan emin olmak ve elektrikli bileşenlerin zarar görmesini önlemek için güç sağlarlar. Ne yazık ki, uygun şekilde bakım ve kullanım yapılmazsa, UPS aküleri şişebilir ve aşırı ısınabilir. Şişme sızıntıya ve diğer tehlikeli koşullara yol açabileceğinden bu çok tehlikeli olabilir. Jel akü fiyatları marka faktörüne göre belirlenir.

UPS aküleri, her kullanım arasında uzun süre şarjda bırakılmamalıdır. Ek olarak, aşırı şarjı önlemek için pilin doğru voltajı aldığından emin olmak önemlidir. Bir pil çok fazla şarj tutuyorsa, şişmeye de neden olabilir. Şişmiş bir UPS aküsünü önlemenin en iyi yolu, düzenli olarak bakımını yapmak ve üreticinin talimatlarına uygun olarak kullanmaktır. Bu, her zaman doğru şekilde şarj edildiğinden ve kullanımlar arasında çok uzun süre şarj edilmediğinden emin olmayı içerir. Şişmiş bir pil oluşursa, hemen değiştirilmesi önemlidir, çünkü şişmiş bir pil üniteye ve diğer bileşenlere zarar verebilir.

Formun Üstü

Formun Altı

Shopping Cart