MAZ Akü

Akü Ömrünü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Akülerin ömrünü etkileyen birçok faktör vardır. Kullanım sıklığı ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle, akülerin uygun kullanım koşullarına uygun olarak kullanılması ve sadece ihtiyaç duyulduğunda kullanılması önemlidir. Şarj ve deşarj sıklığı özelinde akülerin sık sık tamamen şarj edilip boşaltılması, ömrünü kısaltabilir. Akülerin yavaş yavaş şarj edilip boşaltılması, daha uzun ömürlü olmalarını sağlayabilir.

Çalışma sıcaklığı açısından akülerin çalışma sıcaklığı ömrünü etkileyen önemli bir faktördür. Yüksek sıcaklıklar, akülerin ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle, akülerin sıcak ve nemli yerlerde saklanmaması ve kullanılmaması gerekmektedir.

Akü Ömrünü Etkileyen Diğer Nedenler

Jelli aküler depolama sıcaklığı ile birlikte akülerin uzun süre kullanılmayacaksa, uygun bir depolama sıcaklığı seçilmelidir. Genellikle, akülerin uzun süreli depolama için ortalama 20-25°C sıcaklıkta saklanması önerilir. Akülerin şarj süresi, ömrünü etkileyen bir diğer faktördür. Aküyü aşırı şarj etmek, ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle, akülerin üreticinin önerdiği sürede ve yöntemlerle şarj edilmesi önemlidir.

Kurşun-asit aküsü kullanımında elektrolit seviyesi düşükse, akünün ömrü kısalabilir. Bu nedenle, elektrolit seviyesinin periyodik olarak kontrol edilmesi ve gerektiğinde uygun şekilde tamamlanması gerekir. Şarj edilen aküyü bekletme süresi: ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle, akü şarj edildikten sonra mümkün olan en kısa sürede kullanılması önerilir.

Akülerin aşırı deşarj edilmesi, ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle, akülerin düşük voltajda kullanılmaması ve gerektiğinde şarj edilmesi önemlidir. Bu faktörlerin hepsi birleşerek akünün ömrünü etkileyebilir. Bu nedenle, akülerin doğru şekilde kullanılması ve bakımının düzenli olarak yapılması önemlidir.

Jel Akü Modelleri Dezavantajları

Ancak, jel akü dezavantajları da vardır. Örneğin, yüksek kapasiteli jel akülerin yüksek maliyetli olabilir ve diğer akü türlerine kıyasla daha düşük enerji yoğunluğuna sahip olabilirler. Ayrıca, yüksek sıcaklıklarda hasar görebilirler ve bu nedenle yüksek sıcaklık ortamlarında kullanılmamaları önerilir.

Ayrıca,jel akü kullanım süresi, her şarj/deşarj döngüsünde bir miktar azalır. Bu nedenle, aküyü doğru bir şekilde kullanmak, düzenli bakım yapmak ve doğru şekilde depolamak, kullanım ömrünü artırmaya yardımcı olabilir. GEL-Teknolojili OPzS Aküler: Standart OPzS akülerin yerine daha güvenilir bir seçenek olarak kullanılabilirler. Yüksek enerji verimliliği, güvenilirlik ve düşük bakım maliyetleri sağlarlar.

Shopping Cart